13.08.2021.

Предавање: Пази шта удишеш! Квалитет ваздуха и утицај загађења на човека

Предавач: др Тијана Милићевић, научни сарадник, Институт за физику, Лабораторија за физику животне средине, Београд

Проблем загађења ваздуха није само савремени проблем, мада из дана у дан постаје све актуелнији. Углавном су познати извори загађења на које наилазимо на отвореном, али је питање колико познајемо загађење у затвореном простору. На једном месту сазнаћете све о PM честицама (Particulate matter) – да ли су све оне подједнако опасне и како њихов хемијски састав (метали, органски полутанти) утиче на то колико су штетне. Предавање ће одговорити на питања како се све може пратити загађење ваздуха, како оно утиче на човека, и како се процењује ризик по здравље људи.

Предавање је организовано у оквиру циклуса „Живот под маскама“ у марту 2020. године. Циклус предавања је прекинула пандемија коронавируса и зато вам представљамо циклус предавања на друштвеним мрежама Музеја науке и технике.
Циклус предавања организовали су Музеј науке и технике и Универзитет у Београду – Хемијски факултет.

Уреднице циклуса:
Слободанка Шибалић, Музеј науке и технике
Слађана Савић. Универзитет у Београду, Хемијски факултет
Сниматељ и видео монтажер: Зоран Милисављевић
Продукција: Музеј науке и технике - Београд, 2021.