06.09.2021.

Предавање: Арктик без леда - феномен „плавог океана“

Предавач: др Константин Илијевић, доцент, Универзитет у Београду – Хемијски факултет, Катедра за примењену хемију
Глобално отопљавање ће неизбежно довести до топљења целокупног леденог омотача на Арктику. Овај феномен ће убрзати низ сложених процеса (смањење албедо ефекта, отапање пермафроста, поремећај локалних ваздушних струјања, термалну експанзију океана) услед којих ће се климатске промене убрзати и наставити да се одвијају чак и када будемо свели емисију гасова стаклене баште на нулу. Када се очекује наступање овог феномена, које су његове последице и шта можемо учинити да га спречимо?

На следећој адреси можете погледати предавање >>

Предавање је организовано у оквиру циклуса „Живот под маскама“ у марту 2020. године. Циклус предавања је прекинула пандемија коронавируса и зато вам представљамо серијал предавања на друштвеним мрежама Музеја науке и технике.

Циклус предавања организовали су Музеј науке и технике и Универзитет у Београду – Хемијски факултет.